خدمات ناشنوایان و ارائه خدمات عادلانه و بدون تبعیض به کلیه اقشار اجتماعی مسئولیتی جدی، بزرگ و ارزش‌آفرین برای صاحبان کسب و کارهاست. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2020 بیش از 5 درصد از جمعیت جهان کم‌شنوا یا ناشنوا هستند. این بدین معنی است که حدود 4 میلیون نفر از جمعیت شناسایی شده بر اساس آمارهای سال 1395 مرکز آمار ایران ممکن است دچار اختلال شنوایی باشند. کم‌شنوایی و ناشنوایی از جمله کم‌توانی‌ها و معلولیت‌هایی است که شواهد بیرونی نداشته و به صورت پنهان اثر خود را بر زندگی افراد می‌گذارد. چرا که سایر معلولیت‌ها نمود بیرونی داشته و اطرافیان در لحظه اول ارتباط متوجه شرایط شده و می‌توانند شیوه ارتباط مناسب را برگزینند اما مسئله ناشنوایی و کم‌شنوایی در لحظات اول ارتباط قابلیت تشخیص نداشته و بسیار پیش می‌آید که بر اثر اختلال در گفتگوی کامل دوسویه، سوءتفاهم به وجود آمده و به مشاجره منجر شود و یا با رفتار توهین‌آمیز یا تحقیرآمیز موجبات سرخوردگی، و تالمات روحی افراد دارای معلولیت به وجود آید که در نهایت می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس ایشان شود.

خدمات ناشنوایان با توجه به این‌که این اختلال در اکثر مواقع بر حس گویایی افراد نیز اثر می‌گذارد گاه اثر آن مضاعف شده و افرادی که دچار اختلالات شنوایی می‌باشند به تدریج ارتباطات اجتماعی خود را کاهش داده و انزوا را برمی‌گزینند بسیار مهم است. این مشکلات زمانی شدت می‌یابند که یک فرد کم‌شنوا نیاز به ارتباط تلفنی به هردلیلی مثلا دریافت نوبت از یک پزشک، وکیل و … داشته و امکان لب‌خوانی و مشاهده علائم فیزیکی گفتگو وجود نداشته باشد. البته امکاناتی مانند اتصال پرینترهای خاص برای تبدیل صوت به متن و پرینت آن برای رویت توسط افراد ناشنوا وجود دارد اما هزینه آن بسیار زیاد بوده و زمان طولانی‌تری در هنگام ارتباط نیاز دارد که عملا بهره‌برداری از آن را ناممکن یا محدود می‌سازد اما سیستم رزرواسیون آنلاین پلنو یکی از بهترین امکاناتی است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد خدمات خود را بدون نیاز به ارتباط مستقیم حضوری یا تلفنی ارائه کنند تا کلیه افراد با هر درجه از توانایی بتوانند به صورت خودکفا از عهده امور خود برآیند و نیازی به کمک دیگران نداشته باشند.

خدمات-کم-شنوایی

امروزه اهمیت کیفیت و نحوه ارائه خدمات به خصوص خدمات ناشنوایان، حتی از کیفیت مطلوب محصول بیشتر است. با توجه به اهمیت فناوری اطلاعات در ارائه بهینه خدمات و پشتیبانی نیازها و درخواست‌های مشتریان، سازمان‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی خود در ارائه عادلانه خدمات می‌توانند با استفاده از یک سیستم نوبت‌دهی آنلاین به کلیه متقاضیان و مشتریان خود امکان دریافت نوبت و رزرو وقت را به صورت یکسان ارائه دهند. پلتفرم پلنو که به آسانی و فقط با انتخاب پکیج مورد نظر قابلیت راه‌اندازی و بهره‌برداری دارد، فرصتی مناسب است تا صاحبان کسب و کار بتوانند جامعه دریافت‌کننده خدمات و محصولاتشان را گسترش دهند. مشکل اصلی اغلب افراد دارای اختلال شنوایی بر خلاف نگاه عمومی جامعه، برقراری ارتباط نیست؛ بلکه از بزرگترین مشکلات این دسته از افراد جامعه این است که مخاطبان شنوای آن‌ها اغلب آشنا به زبان اشاره نبوده و نمی‌توانند مفاهیم زبان ایشان را درک کنند و در واقع ارتباط با افراد شنوا مشکل اصلی ایشان است. پس چه بهتر که خدمات از شکل گفتاری و شنیداری به اشکال دیگری مثل بصری تبدیل شوند.

یک فرد کم‌شنوا یا ناشنوا می‌تواند به راحتی از طریق سیستم نوبت‌دهی آنلاین، وقت خود را رزرو کند، آن را تغییر دهد و یا کنسل کند؛ بدون این‌که ذره‌ای نگران خطا در بیان خواسته خود باشد. کنگره جهانی ناشنوایان رسالت خود را بر پایه ارتقا حقوق ناشنوایان قرار داده و بر این اساس حق استفاده از زبان اشاره، دسترسی به موقعیت‌های برابر و داشتن جایگاه اجتماعی را در زندگی ناشنوایان از جامعه جهانی مطالبه می‌کند. شرکت‌ها و سازمان‌هایی که خود را در برابر حقوق اجتماعی مسئول می‌دانند، در راستای مسئولیت اجتماعی سازمانی خود دائما به دنبال راه‌کارهایی هستند که بتوانند حقوق برابر و عادلانه تمام اقشار اجتماعی را از جمله نابینایان، ناشنوایان، افراد کم‌بضاعت، بدسرپرست، خودسرپرست، نیازمند و …. رعایت کنند تا شرایط زندگی متعادلی ایجاد کنند. بر این اساس پلنو به عنوان پلتفرم تسهیل‌گر در ارائه خدمات به دنبال شیوه‌هایی از خدمات بوده که بتواند با استفاده از خدمات مبتنی بر IT به صاحبان کسب و کار کمک کند تا در اهداف اجتماعی خود موفق‌تر باشند.

زبان-اشاره-ناشنوایان

خدمات ناشنوایان ارائه شده توسط پلنو برای سیستم رزرواسیون آنلاین در تمام ایام هفته و کلیه ساعات شبانه‌روز در اختیار مشتریان سازمان‌ها قرار دارد تا از فهرست برنامه‌های آن مجموعه، بهترین زمان مناسب را برای خود انتخاب و به نام خود رزرو کرده و با پرداخت آنلاین مبلغ تعیین شده آن وقت را به نام خود ثبت قطعی نمایند.

سیستم رزرواسیون آنلاین پلنو می‌تواند علاوه بر این‌که در اختیار بیمارستان‌ها، پزشکان، وکلا، سالن‌های ورزشی، آرایشگاه‌ها، هتل‌ها و سایر خدماتی که نیاز به نوبت‌دهی دارند قرار می‌گیرد، به عنوان یک خدمت موثر برای سازمان‌هایی مانند آتش‌نشانی، پلیس و اورژانس مورد استفاده قرار گیرد تا این سازمان‌ها با انتخاب بسته مناسب و تعیین برنامه‌ درست، امکان برقراری ارتباط و اطلاع‌رسانی را با این سازمان‌های موثر و حیاتی به ناشنوایان نیز ارائه کنند.