رزرواسون آنلاین عکاسی در این دوران بسیار مهم است ولی قبل از توضیح در مورد چگونگی انجام دادن آن توسط پلنو تاریخچه کوتاهی از عکاسی را بخوانیم.

وقتی ناصرالدین شاه قاجار به عنوان اولین عکاس ایرانی نخستین عکس‌ها را از اطرافیان و مناظر گرفت نمی‌دانست این هنر-صنعتی که از موسیو کارلیان آموخت؛ روزی قرار است به عنوان یک حرفه و کسب و کار پر رونق تلقی شود. روز به روز اهمیت این هنر-صنعت بیشتر و بیشتر می‌شود و عکاسان ضمن امرار معاش از طریق این حرفه، با استفاده از خلاقیت و نوآوری‌های هنرمندانه خود به توسعه و رشد صنعت، علوم، تجارت، ورزش، اقتصاد، فرهنگ، رفتارهای اجتماعی، یادگیری و آموزش، توریسم، ثبت وقایع تاریخی و حوادث جغرافیایی و طبیعی، معرفی پدیده‌های خاص، انتقال اخبار، ماجراجویی‌های جذاب و هم‌چنین خاطرات شیرین زندگی کمک موثری می‌کنند.

عکاسی در سه زمینه علمی، صنعتی و هنری توسعه یافته است. در ابتدا به عنوان یک پدیده علمی اختراع شد، سپس به شکل یک صنعت توسعه یافت و به عنوان یک هنر، ماندگار شد. این روزها اگر به اطرافتان خوب نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بیزینس‌ها برای معرفی خود چقدر به عکاسی وابسته هستند تا بتوانند محصولات خود را به شکل جذاب معرفی کنند. اما هرچه این حرفه جای خود را بیشتر در زندگی ما باز می‌کند، اهمیت تلفیق آن با  برنامه‌ریزی و مدیریت زمان، و استفاده از ابزارهای مدیریتی برای اداره بهتر کسب و کار عکاسی بیشتر دیده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این کسب و کار و اهمیت مدیریت زمان و برنامه‌ریزی در این حرفه، لازم است ابتدا بدون ورود به حوزه تخصصی، با اصطلاحات و ادبیات آن اندکی آشنا شویم و سپس به چگونگی رزرواسیون آنلاین عکاسی می‌پردازیم.

آتلیه چیست؟

آتلیه را متد و روشی برای آموزش مدل‌سازی هنری می‌دانند. اما در اصل آتلیه یک کارگاه آموزشی و هنری است که در آن یک هنرمند به ارائه هنرهای تزیینی می‌پردازد. اولین بار در قرن هجده و نوزده میلادی عده‌ای از هنرجویان نقاشی برای رسم نقاشی از مردم در محلی به نام Atelier گرد هم آمدند. در این مکان افراد به صورت برهنه در مقابل هنرجویان قرار می‌گرفتند تا هنرجو بتواند نقاشی کاملی از جزییات افراد را بکشد.

امروزه عکاسان حرفه‌ای نیز برای این‌که عکسبرداری حرفه‌ای انجام دهند نیاز به مکانی دارند که تمام تجهیزات عکاسی خود را از قبیل دوربین، لنزها، سه پایه، رینگ لایت و … در آنجا قرار دهند. این مکان را استودیوی عکاسی نیز می‌نامند. در دنیای امروزی یک آتلیه عکاسی فضایی است که کلیه امور عکاسی از قبیل عکاسی، آموزش، ویرایش، چاپ، تکثیر و … در آن انجام می‌گیرد. در آتلیه عکاسی ممکن است فقط یک اتاق تاریک و کوچک وجود داشته باشد که در آن عکس گرفته می‌شود؛ و یا ممکن است چندین اتاق مجهز با عناوین آتلیه عروس، آتلیه بارداری، آتلیه کودک، آتلیه صنعتی و تبلیغاتی و … موجود باشد.

رزرو-عکاس-و آتلیه

تفاوت عکاسی صنعتی و آتلیه

عکاسی صنعتی شاخه بسیار وسیعی از حرفه عکاسی است که زیرمجموعه‌های زیادی را در بر می‌گیرد که با اهداف تجاری قصد معرفی و فروش کالا، محصول، خدمات، برند و حتی یک فرد به عنوان مدل، بازیگر یا ورزشکار را دارند. انواع عکاسی تبلیغاتی، عکاسی هوایی، عکاسی معماری و نمای داخلی، عکاسی خودرو، عکاسی مواد غذایی، عکاسی محصول، عکاسی خبری، عکاسی ورزشی، عکاسی جواهرات و .. زیرشاخه‌های عکاسی صنعتی هستند. هدف از عکاسی صنعتی به تصویر کشیدن ماهیت و جلوه‌های زیبای یک محصول یا برند یا … به بهترین شکل ممکن  است تا مصرف‌کننده آن را شناخته و برای خرید آن قانع و مجاب شود. عکاسی صنعتی می‌تواند در یک آتلیه یا فضای آزاد یا محیط صنعتی انجام گیرد.

در اصطلاح امروزی عکاسی آتلیه به نوعی از عکاسی مدلینگ که در استودیوی عکاسی انجام می‌گیرد گفته می‌شود و شامل عکاسی آتلیه عمومی، عروسی، کودک، بارداری و … می‌شود. رزرواسیون آنلاین عکاسی در اینجا اهمیت زیادی دارد.

اهمیت سیستم رزرواسیون آنلاین در حرفه عکاسی

صاحبان کسب و کار عکاسی به طور جدی باید مدیریت زمان و رزرواسیون آنلاین عکاسی را در برنامه‌های کاری خود داشته باشند. سیستم رزرواسیون آنلاین پلنو به گونه‌ای طراحی شده که کلیه عکاسان و آتلیه‌ها بدون نیاز به دانش فنی می‌توانند آن را به سادگی و با کمترین هزینه برای بازه‌های زمانی سه ماهه، شش ماهه و یکساله راه‌اندازی کرده و تقویم کاری خود را در اختیار مشتریان قرار دهند تا امکان انتخاب نوبت و تنظیم وقت در تمام ایام هفته و کلیه ساعات شبانه‌روز در دسترس ایشان باشد.

با استفاده از پلتفرم رزرواسیون آنلاین پلنو عکاسان، ادیتورها و کلیه دست‌اندرکاران این هنر-صنعت می‌توانند کسب و کار خود را در شبکه‌های مجازی معرفی کرده و با بهره‌گیری از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده شده در پلتفرم پلنو، در موتورهای جستجو به سرعت دیده شوند. با استفاده از این سامانه حس رضایتمندی در مشتریان افزایش یافته و مشتریان وفادار ضمن تبلیغ کارتان به افزایش درآمد شما کمک می‌کنند.